Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Od 23 czerwca rachmistrzowie spisowi rozpoczynają wywiady bezpośrednie
Decyzją Zastępcy Wojewódzkiego Komisarza Spisowego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, po analizie sytuacji epidemicznej na terenie od 23 czerwca będzie możliwość przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych pod warunkiem zachowania standardowych zaleceń sanitarnych. Realizacja wywiadów bezpośrednich przez rachmistrza spisowego jest działaniem wykonywanym za zgodą rachmistrza spisowego, popartą pozytywną decyzją dyrektora urzędu statystycznego(jako ZWKS) ogłoszoną w formie komunikatu. Więcej informacji: https://spis.gov.pl/od-23-czerwca-br-rachmistrzowie-spisowi-rozpoczna-wywiady-bezposrednie/

 

Narodowy Spis powszechny rozpoczął się dnia 1 kwietnia 2021 r., a zakończy się 30 września 2021 r.

Zebrane w ramach spisu dane będą przez najbliższe 10 lat podstawą wiedzy statystycznej  o Polsce.  Od danych ze spisu zależą m.in. kwoty dotacji dla gmin, czy środki na ochronę zdrowia w poszczególnych regionach. Ale nie tylko. Informacje ze spisów analizują także inwestorzy, samorządy i instytucje unijne. Dane ze spisu są zatem bardzo ważne.

Wiele informacji zawartych na formularzach, zbiera się tylko podczas spisu powszechnego, raz na 10 lat. W ramach narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań zostaną zebrane na przykład dane w zakresie charakterystyki demograficznej (płeć, wiek, stan cywilny),  aktywności ekonomicznej osób (status, zawód, rodzaj źródła utrzymania), poziomu wykształcenia, niepełnosprawności, charakterystyki etniczno-kulturowej, migracji ludności, zasobów mieszkaniowych, gospodarstwa domowego.

W tym roku, inaczej niż 10 lat temu, podstawową formą wypełnienia formularzy będzie samospis internetowy.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy! Formularz uruchomiony zostanie 1 kwietnia na stronie www.spis.gov.pl

Wypełnienie formularza zajmie nam 15 minut.

Samospis internetowy to najprostsza i najszybsza metoda. Zachęcamy do skorzystania z niej. Każdy będzie mógł wypełnić formularz na ekranie smartfona, komputera, czy tabletu. Zajmie to około 15 minut. Te formularze są proste w obsłudze. Pytania zostały skonstruowane  w przystępny sposób. Jeśli ktoś będzie miał problem z wypełnieniem formularza, będzie mógł zasięgnąć rady na infolinii: specjalna infolinia spisowa (22 279 99 99).

Dla tych mieszkańców, którzy nie mają możliwości spisania się przez internet, (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) zadzwonią lub przyjadą rachmistrze (w Solcu Kujawskim wyznaczono 7 rachmistrzów).

Gminne Biuro Spisowe w Solcu Kujawskim uruchomiło też punkt do samospisu dla osób, które chcą dokonać samospisu, a  na przykład nie dysponują komputerem, smartfonem lub nie posiadają dostępu do internetu.

Jak się spisać telefoniczniepobierz

Samospisinstrukcja

***********

Informacja o otwartym i konkurencyjnym naborze uzupełniającym kandydatów na rachmistrzów spisowych.

Formularz – oferta kandydata na rachmistrza spisowego

Regulamin naboru uzupełniającego na rachmistrzów spisowych do NSP 2021

_________________________
Informacja o otwartym i konkurencyjnym naborze kandydatów na rachmistrzów spisowych.

Formularz – oferta kandydata na rachmistrza spisowego

 

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>